Savaitės kūrinys

Česlovas Janušas | Klaipėdos uoste

Iki 1944, popierius, akvarelė, 35 x 50
Būklė: nedidelis popieriaus įplyšimas viršutiniame dešiniajame kampe

Akvarelė, dėl kurios kviečiame pasivaržyti: tai – tarpukario Lietuvos marinisto Česlovo Janušo (1907–1993) akvarelė „Klaipėdos uoste“, nutapyta prieš dailininko emigraciją į Vokietiją. Šis kūrinys išsiskiria ne tik tematika ir nepriekaištinga atlikimo technika, bet ir savo verte – žvelgiant tiek į paties autoriaus asmeninį ir kūrybos, tiek apskritai į XX a. lietuvių tapybos istorijos diskursą.

Akvarelėje Klaipėdos uostas nutapytas neatsitiktinai: yra žinoma, kad Č. Janušas čia mokėsi ir 1926 m. baigė Klaipėdos lietuvių gimnaziją, vėliau nuolat lankėsi ir tapė, galiausiai, – uostas tapo ir tam tikru emigracijos simboliu.

Įdomu tai, kad nors visoje Č. Janušo kūryboje Lietuvos gamtos vaizdai dažni, iki emigracijos jis dažniau liejo akvareles, o vėliau rinkosi aliejinę tapybą. Jo tarpukario akvarelėms būdingas didokas formatas, tamsūs štrichai ir šviesos žaismas neskaidriame fone. Yra žinoma, kad kūrybai jis kartais pasirinkdavo tiesiog tapetinį popierių ir akvareles liejo kitoje tapetų pusėje, išgaudamas neįprastų atspalvių.

Ir nors Č. Janušo kūryba pamažu grįžta į Lietuvos kultūros ir meno apyvartą, kiekvienas jo kūrinys vertingas dar ir dėl to, kad mūsų šalies muziejuose, dailės galerijose ir privačiose kolekcijose jo kūrinių dar nėra daug.

Aukcionas baigėsi!

LXII Vilniaus aukciono katalogas

Mieli bičiuliai, kviečiame Jus susipažinti su LXII Vilniaus aukciono katalogu. Aukcionas įvyks birželio 12 d. 18:00 val.  Vilniaus Tolerancijos centre (Naugardukos g. 10/2). Iki susitikimo LXII Vilniaus aukcione!