Sergejus Gračiovas. Dangus virš jūros

Sergejus Gračiovas. Dangus virš jūros

Sudarytojai: dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė, Kristina Mažeikaitė

2017, Vilnius: Meno rinkos agentūra, 32 p.

 

Leidinys skirtas Sergejaus Gračiovo (1922-1993) kūrybos darbų pristatymui. 

Daugelis Sergejaus Gračiovo kūrinių sukurta plaukiojant tolimųjų reisų laivais, kuomet jūroje, kaip įgulos dailininkas, jis praleisdavo po kelis mėnesius. Kelionė Gračiovui buvo tai, kas leido atsiduoti gyvenimo tėkmei, palikti praeitį ir visa esybe išgyventi momento grožį. Judėjimas ir pauzė, kelias ir namai, kuomet kelyje ilgiesi ramybės ir atokvėpio, o jiems atėjus – tolimesnio judėjimo, tapo Gračiovo kūrybos leitmotyvais.

Neatsitiktinai autoriaus kūryboje, be fiksuojamų kelionių vaizdų, dominuoja marinos. Jūra – mėgstamiausias dailininko motyvas – traukia savo horizonto toliu ir nežinomybe. Kartu tai dramatiškas, nuolat kintantis motyvas, per kurį galima išreikšti vidinius neramumus. Tačiau šio motyvo realizacijoje ypatingai išryškėja Sergejaus Gračiovo požiūris į tapybą. Autorius atsiskleidžia kaip ryškus Cezanne‘o tapybos tradicijos puoselėtojas, kur kiekvienas potėpis paklūsta bendrai paveikslo sandarai. Jo darbų ekspresija slypi griežtoje paveikslo organizacijoje, kur nelieka vietos atsitiktiniams potėpiams. Tapytojas, garsėjęs savo disciplinuotumu, šį tvarkos pojūtį perkelia ir ant drobės. Pavyzdžiui, tapydamas dangų virš jūros (o juk dangus toks efemeriškas!), dailininkas įveda skirtingas potėpių kryptis, brėžia linijas. Taip debesys įgauna stabilią, tvirtą ir paveikią formą.

Kita vertus, dailininko kūrybos branda sutapo su ideologinio spaudimo menininkams laikotarpiu, todėl pasirinkdamas peizažo motyvą Sergejus Gračiovas galėjo išsaugoti kūrybinę laisvę. Peizažo motyvas leido kompozicijos variacijas, laisvesnius dėmių apibendrinimus. Tekanti saulė virš jūros beveik ištirpdo ribą tarp žemės ir dangaus, o nakties sutemose sužibęs uostas, savo intensyvumu primena kylančias laužo liepsnas. Taip dailininkas išvengė socrealizmo spąstų, tiesa, to kaina buvo didelė – autorius buvo dalinai marginalizuotas ir nustumtas į meninio gyvenimo pakraštį.

Tapytojo kūrinuose juntamos jo mokytojo Vytauto Mackevičiaus įtakos. Sąsajų galima rasti su Alfonso Motiejūno kūrybos darbais ar ankstyvąja Augustino Savicko kūryba.

Knygą galima įsigyti Kunstkamera galerijoje (Ligoninės g. 4, Vilnius)

IŠPARDUOTA